رفتن به نوار ابزار

سفر به آینده ای پایدار – پایداری در زنجیره تامین سامسونگ

سامسونگ الکترونیک Samsung Electronics ، از سه ماهه ابتدایی سال 2018، به عنوان بزرگترین تولید کننده تلفن های هوشمند در جهان شناخته شده است. طی دهه گذشته ، استراتژی های قیمت گذاری و کیفیت ارئه شده توسط این غول تولید کننده تلفن همراه ، آنها را دوش به دوش شرکت رقیب یعنی “اپل” نگه داشت و حتی در جاهایی شاهد ربودن بوی رقابت از رقیب سرسختش در زمینه تولید و عرضه تلفن های هوشمند بوده ایم! اما در عین حال ، اپل در آن زمان با اپراتور کره ای نبردهای شدیدی را در دوره های سه ماهه به راه می انداخت و بدین ترتیب رهبری بازار بین این دو رقیب سرسخت جابجا می شد.

در حین این رقابت شدید ، به دلیل توسعه تکنولوژی های جدید، حاشیه سود بازار، در حال بهبود بود، و گزارشات افزایش سهم اپل در بازار جهانی را این موضوع را تایید می کرد ، اما نتایج حاکی از ، ثبات و پایداری عملکرد سامسونگ درست در هنگام بارش شهاب سنگ هواوی ، و حفظ شرایط آن در بالاترین سطح، خبر می داد در حالی که اپل کاهش ثبات و پایداری را تجربه می کرد!البته که می دانیم ، تنها تلفن های هوشمند جریان فروش و درآمدی سامسونگ را رغم نمی زنند و در کنار آن  تلویزیون ، لپ تاپ ، ساعت های هوشمند و سایر کالاها در بازار جهانی عرضه می شوند و این سبد کالایی پیچیده و پر تنوع نیازمند به یک زنجیره تأمین قدرتمند و کارا خواهد داشت. اما موضوع تنها سبد کالایی پرتنوع نیست ، بلکه مصرف کننده کنندگان آگاه برای هر شرکت پیشرو که به دنبال حفظ جایگاه خود است ، هر روز چالشی تازه ای ایجاد می کنند و انتظارات بیشتری دارند!

این شرکت با وجود 2 هزار و 389 تأمین کننده رده اول در 216 نقطه جهان (74 کشور) ، به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان شبکه تامین در سرار جهان دانست . اولین درگاه استراتژی سامسونگ در حفظ پایداری انتخاب تأمین کننده است. براساس این ذهنیت ، شایستگی تأمین کنندگان در موفقیت سامسونگ از اهمیت حیاتی قابل توجهی برخوردار است ، این شرکت تامین کنندگان خود را در طیف وسیعی از عوامل ارزیابی می کند که می توان از جمله این ارزیابی ها ، می توان به ارزیابی های محیطی ، بهداشت و ایمنی (EHS) ، کار و حقوق بشر، کیفیت ، وضعیت  مالی و ثبات اقتصادی، نام برد .

غربالگری اولیه تامین کنندگان سامسونگ با ارزیابی های حضوری در محل ، بررسی تمکین تامین کنندگان به مقررات محلی و بین المللی ، تأیید رویه ها و قوانین حقوق بشر و ارزیابی رقابت آنها در بازار تحت فعالیت ، از جمله ارزیابی های اولیه شرکت سامسونگ از تامین کنندگان خود است . سامسنونگ در راستای ایجاد شفافیت ، هر ساله فهرستی از تامین کنندگان خود را منتشر می کند ( با اجازه تامین تامین کنندگان)  تا بدین وسیله فرهنگ شفافیت را در سازمان تسری دهد .  این به خودی خود نشانه سختگیری و حساسیت هایی است که سامسونگ در انتخاب شرکای تجاری خود بخرج می دهد .

این شرکت نمی خواهد خود را با هیچ بنگاه یا سازمانی که درگیر رفتارهای مشکوک اخلاقی است ، تبادل و معاشرت کند و انتشار فهرست تامین کنندگان و انجمن های درگیر نشان از اعتماد به نفس سامسونگ در انتخاب تامین کنندگان خود است. سامسونگ با تأمین کنندگان خود در سطح عملیاتی همکاری می کند تا توانایی های آموزشی و استخدامی خود را نیز ارتقا بخشد . شرکتی مانند سامسسونگ از توامندی سازمانی و تکنولوژیکی خود در جذب و حفظ نیروهای نخبه استفاده و این روند را تقویت می نماید. تولید کنندگان همچنین از تأثیر سامسونگ بر فروش ، نوآوری در تجارت ، فروش در شبکه جهانی و رهبری آن بهره مند می شوند. از منظر پایداری ، تأمین کنندگان ردیف اول ، دوم و سوم ، هر یک از مشاوره های EHS ، ارزیابی محیط کار ، بهبود و حفظ کیفیت سامسونگ بهره مند می شوند تا اطمینان حاصل شود که بهترین شیوه ها در سراسر زنجیره تامین حتی در لایه های پایینتر، مورد توجه قرار گیرد.
این رابطه همزیستی به نفع تامین کنندگان ، سامسونگ و در نهایت مصرف کنندگان نهایی است. زنجیره تأمین سامسونگ مملو از، فرآینده های بهینه ، محصولات با کیفیت و حس مسئولیت پذیری کارکنان و ذینفعان است. در رابطه همزیستی ، تأمین کنندگان می توانند همواره عملکرد و پایداری محیطی خود را ارتقا و مصرف کنندگان نهایی می توانند از محصولات سامسونگ با آگاهی از اینکه در بالاترین درجه پایداری اخلاقی و زیست محیطی تولید شده اند ، لذت ببرند.

سامسونگ با دارا بودن 216 پایگاه در 74 کشور مختلف ، از یک تجارت بزرگ بین المللی حفاظت می کند و این مراکز از خدمات 2،389 تأمین کننده رده اول سود می برند و این بدان معناست زمانی که سامسونگ تصمیم به ایجاد زنجیره تأمین بهینه که از نظر اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی پایدار نیز باشد ، چالشی بزرگ را در پیش رو خواهد داشت!
سامسونگ هزینه ها را بهینه و از روشهای هم افزایی در جهت اطمینان از پایداری اقتصادی ، پیروی از مقررات بین المللی و شفافیت قدم بر می دارد . این شرکت بر این باور است که موفقیت سامسونگ با حفظ رقابتی بودن تأمین کنندگان خود در هر سطحی گره خورده و به تامین کنندگان خود کمک می کند تا شرایط رقابتی خود را در بین رقبای خود حفظ کنند!

انتخاب تامین کنندگان

سامسونگ تأمین کنندگان آینده نگر را بر اساس معیارهای محیط زیستی ، بهداشت و ایمنی، رعایت حقوق کارگری و تاب آوری اقتصادی مورد ارزیابی قرارمی دهند. بعد از آنکه یک شرکت از غربالگری اولیه ، سرافراز بیرون آید ، کارشناسان داخلی در گروههای مختلف در محل تامین کنندگان مستقر و اقدام به ارزیابی های تخصصی می کنند . تامین کنندگان منتخب موظفند موارد دیگری همچون ، مقررات مربوط به مواد شیمیایی خطرزا ، ممنوعیت تبعیض و رفتارهای غیر انسانی ، اخلاقی- اجتماعی و محیطی را رعایت کنند.
این شرکت ، از یک برنامه منبع باز استفاده می کند تا شرکت ها بتوانند آزادنه درخواست همکاری خود به عنوان تامین کننده را در پرتال اختصاصی ثبت نمایند. این شرکت دو مرکز تخصصی را در این زمینه، توسعه داده است.  مرکز تدارکات بین المللی (IPC) و سیستم مدیریت ارتباط با تامین کنندگان جهانی (G-SRM) این مراکز وظیفه دریافت و بررسی چنین پیشنهادهایی را دارند .

علاوه بر این ، سامسونگ در مکانهای مهم استراتژیک در سراسر جهان به منظور نظارت بر روند فناوری منطقه ای و شناسایی تأمین کنندگان بالقوه حضور دارد. این ابزارها به سامسونگ اجازه می دهند تا اطمینان حاصل کند ، زنجیره تأمین همچنان رقابتی و پایدار است.

ارزیابی تأمین کننده :

سامسونگ سالانه ارزیابی های عمیقی بر روی تامین کنندگان خود انجام می دهد. در طی این ارزیابی ها ، قابلیت رقابت و توانایی حفظ پایدار با استفاده از هشت معیاراصلی ارزیابی سنجیده می شود: فناوری ، کیفیت ، پاسخگویی ، تحویل ، هزینه ، HSE ، امور مالی و قوانین . روش های مختلفی درنحوه ارزیابی تأمین کنندگان از جمله انجام ممیزی در محل و بررسی داده های آپلود شده توسط خود تامین کنندگان (ممیزی داخلی)، مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزیابی ها بطور مداوم در طی سال انجام و به تأمین کنندگان امکان می دهد عملکرد خود را در طول مسیر نظارت کنند. در سال 2018 سامسونگ 91٪ از کل تأمین کنندگان خود را ارزیابی کرد . این شرکت همچنین از کلیه تأمین کنندگان خود می خواهد تا فرآیندهای خود ارزیابی سالانه (ممیزی های داخلی سالاینه)  خود را مطابق با 85 معیار تعیین شده که توسط اتحادیه عهده دار امور بازرگانی  RBA (Responsible Business Alliance)   توسعه داده شده است را انجام گیرد و سامسونگ عضو این اتحادیه است.

ارزیابی جامع :

سامسونگ همچنین ممیزی های داخلی و تأمین کنندگان خود را به شیوه ای مناسب انجام می دهد. ممیزی های در محل توسط حسابرسان RBA  هدایت و توسط تیم های اختصاصی انجام می شود.  پس از انجام ممیزی ، سامسونگ وظیفه بررسی پیشرفت نهایی را به عهده دارد ، که انتظار می رود طی 30 روز این ارزیابی ها کامل شوند.

سامسونگ با استفاده از معیارهای مشابه RBA ، در سال 2018 ، 91٪ ممیزی های را به صورت حضوری انجام داد ( ممیزی های داخلی و خارج سازمانی )

همچنین در این سال، این شرکت به طور چشمگیری تعداد ممیزی تأمین کننده گان خود را در زمین های اجتماعی افزایش داد ، به خصوص در منطقه جنوب شرقی آسیا ، جایی که برخی از نگرانی ها در مورد محیط های کاری مطرح شده بود. علیرغم افزایش قابل توجه تعداد ممیزی های شخص ثالث در سال 2018 ، میزان انطباق با سالهای 2017 نسبتاً برابری می کرد و این موضوع دلالت بر این که تلاش در جهت بهبود محیط های کاری تأمین کنندگان موفقیت آمیز بوده است، حکایت می کند زیرا حفظ شرایط موجود بخصوص در شرایط ناپایدار، خود یک موفقیت است.

سامسونگ ارزیابی تامین کنندگان دست چندم ( تامین کنندگان سطوح پایین تر ، یعنی تامین کنندگان تامین کننده دست اول) را به تأمین کنندگان درجه یک می سپارد و آنها را مسئول ارزیابی شرایط کار و سایر معیارها ارزیابی می نماید. سامسونگ یک راهنمای مدیریت ایمن را برای تهیه کنندگان درجه یک تهیه و توزیع کرده است که به آنها در ارزیابی عملکرد محیطی ، بهداشتی و ایمنی تأمین کنندگان رده پایین تر یاری می کند. تأمین کنندگان درجه یک می بایست نسبت به اطمینان از ایجاد محیط کار ایمن در تأمین کنندگان رده پایین پاسخگو و صادقانه نتایج ارزیابی ها را منعکس نمایند .

تقویت رقابت

سامسونگ برای ایجاد یک اکوسیستم سالم و پایدار سازمانی ، رقابت سالم را در میان تامین کنندگان خود گسترش و تقویت می نماید. سامسونگ با ارائه برنامه هایی در زمینه رهبری ، جهانی سازی ، تحقیق و توسعه ، تدارکات ، فروش و نوآوری کسب و کار ، به دنبال تقویت توانایی های آموزش و بکارگیری تأمین کنندگان سطح اول ، دوم و سوم خود است. علاوه بر این ، این شرکت نمایشگاه های شغلی سالیانه را در جهت جذب استعدادهای برتر در زمینه تدارکات و تامین پایدار، برگزار می کند.

سامسونگ همچنین برنامه های بودجه ای را برای پشتیبانی از تامین کنندگانی که به هر دلیلی مشکلات مالی را تجربه می کنند ، به اجرا می گذارد و از آنها حمایت های مالی به عمل می آورد که شامل وامهای کم بهره و صندوقهای حمایتی است که وامهایی با بهره صفر ارائه می دهند تا به شرکت ها اجازه دهد در یک بازه 30 روزه تعهدات خود را نسبت به تامین کنندگان فرعی به انجام برسانند.

سامسونگ همچنین از ایجاد فضای رقابتی در بین تأمین کنندگان خود حمایت به عمل می آورد . مضافا اینکه، از جنبه های نوآوری ، مشاوره های کاری ، تثبیت محصول و مشاوره EHS به عرضه کنندگان درجه یک ، دو و سوم خود و حتی شرکتهایی که قبلاً با آنها همکاری نکرده اند ، خدماتی ارائه می دهد. این شرکت همچنین برنامه هایی را اجرا می کند که تامین کنندگان را با جدیدترین روندهای فناوری آشنا، تا از غافلعه فن آوری های به روز عقب نمانند!

سرانجام ، سامسونگ از طریق کانال فروش ، فروشندگان را خود را پشتیبانی می کند. این شرکت به شناسایی راه های جدید برای فروش بالقوه کمک می کند و به افزایش مهارت های روابط عمومی ، شناخت بازاریابی بین المللی و به اشتراک گذاری تجربیات فروشندگان ، کمک می کند . بعلاوه اینکه سامسنوگ اختصاصا، به کانال های فروشی که  کالاهای سامسنوگ را از طریق خرده فروشی آنلاین بفروش می رسانند، حمایت خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *