رفتن به نوار ابزار

بلاک چین@زنجیره تامین

زنجیره تامین در یک نگاه!

زنجیره تأمین ، شبکه ای بین یک شرکت و تامین کنندگان آن برای تولید ، توزیع و رساندن کالای خاص به خریداران نهایی است . این شبکه شامل فعالیت های مختلف ، افراد ، اشخاص ، اطلاعات و منابع است.

زنجیره های تأمین توسط شرکت ها بنیان گذاری و توسعه یافته اند تا بتوانند هزینه های خود را کاهش و بدین ترتیب در چشم انداز رقابت تجارت صنعت خود باقی بمانند. مدیریت زنجیره تأمین از جمله ساختارهای بنیادی به حساب می آید زیرا زنجیره تأمین بهینه منجر به هزینه کمتر و چرخه تولید سریعتر خواهد شد.

معرفی زنجیره های تأمین

زنجیره تأمین شامل یک سری مراحل برای دستیابی به یک محصول یا خدمات به مشتری است. مراحل شامل انتقال و تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی ، حمل و نقل آن محصولات و توزیع و در نهایت رساندن کالای به مشتری نهایی است . نهادهای درگیر در زنجیره تأمین شامل تولیدکنندگان ، فروشندگان ، انبارها ، شرکتهای حمل و نقل ، مراکز توزیع و خرده فروشان هستند.
عناصر زنجیره تأمین شامل کلیه کارکردهایی است که با دریافت سفارش برای تحقق درخواست مشتری شروع می شود. این کارکردها شامل توسعه محصول ، بازاریابی ، عملیات ، شبکه های توزیع ، امور مالی و خدمات به مشتری می باشد.
همانطور که در بالا ذکر شد ، مدیریت زنجیره تأمین بخش مهمی ازکسب و کارهاست و در این زنجیره فرآیندها و وظایف پیچیده ای وجود دارد که نیاز به کسب مهارت و دانش است. وقتی مدیریت زنجیره تأمین به طور مؤثر انجام شود ، می تواند هزینه های کلی یک شرکت را کاهش و سودآوری را افزایش دهد. اگر یک لینک یا عامل در طول زنجیره مختل گردد ، روی بقیه زنجیره تأثیر خواهد گذاشت و می تواند برای یک شرکت هزینه آور باشد. از طرفی با کاهش تأخیرعرضه محصول ، مدیریت موفق زنجیره تأمین نیز به افزایش خدمات به مشتری کمک می کند.

مدیریت زنجیره تأمین ، لجستیک و تدارکات سه اصطلاحی هستند که ممکن است گاها بجای یکدیگر استفاده شوند ولی در واقع هر یک مفهوم مستقل از هم را داشته هر چند که این مفاهیم در عمل به شدت در هم تنیده شده اند!
لجستیک به طور خاص به بخشی از زنجیره تأمین اشاره دارد که به برنامه ریزی و کنترل حمل و نقل و انبارداری از مبداء تا مقصد نهایی خواهد پرداخت. مدیریت لجستیک با مواد اولیه شروع می شود و با تحویل محصول نهایی به پایان می رسد. مدیریت موفقیت آمیز تدارکات اطمینان می دهد که هیچ تأخیری در تحویل در هر نقطه در طول زنجیره وجود ندارد و محصولات و خدمات در شرایط خوبی به زنجیره بعدی تحویل خواهند شد که این به نوبه خود به پایین آمدن هزینه های شرکت کمک خواهد کرد.
زنجیره تأمین یک شبکه بین یک شرکت و تامین کنندگان آن برای تولید و توزیع یک محصول یا خدمات خاص است. نهادهای زنجیره تأمین شامل تولیدکنندگان ، فروشندگان ، انبارها ، شرکتهای حمل و نقل ، مراکز توزیع و خرده فروشان را نیز شامل خواهد شد.عملکردهای زنجیره تأمین شامل توسعه محصول ، بازاریابی ، عملیات ، توزیع ، امور مالی و خدمات به مشتری است. مدیریت زنجیره تأمین منجر به هزینه کمتر و چرخه تولید سریعتر می شود.

نقش بلاک چین در زنجیره تامین

زنجیره های تامین بر اساس زنجیره تامین دربرگیرنده جریان اطلاعات ، محصولات ، خدمات و حتی سرمایه یا ارزشی است که در طول این زنجیره وجود دارند . نحوه مدیریت زنجیره تامین در یک سازمان ، موقعیت رقابتی آن سازمان را تعیین خواهد کرد. سازمان ها دائما در حال پایش ، تحقیق و بهینه سازی زنجیره های عرضه خود در برآورده کردن تقاضای مشتریان خود می باشند.

امروزه سازمان ها در حال تحقیق در مورد روش های نوآورانه در ساده سازی و بهینه سازی زنجیره عرضه خود در جهت برآورده کردن نیازهای مصرف کنندگان خود هستند بطوریکه زنجیره های عرضه امروزی از مرزهای سازمانی و جغرافیایی فراتر رفته و دائما می بایست نسبت به تغییر خواسته های مشتری و نیازهای اطلاعاتی ، انعطاف پذیر شوند! دیگر مانند گذشته ، زنجیره های تامین شبکه های سنتی OEM و با تعدادی تأمین کنندگان محدود نخواهد بود ، بلکه اکوسیستم هایی پویا با طیف گسترده ای از محصولات که تمامی اجزای این زنجیره سعی در ایجاد هماهنگی و ارتباط بهتر در پاسخ به نیازهای مشتری که هر از چند گاه (بسته به نوع صنعت) در حالت تغییراند، تبدیل شده اند . بنابراین اعتماد، شفافیت، ارتباطات،همکاری،انعطاف پذیری، قابلیت ردیابی و پاسخگویی امروزه ازعوامل جدا نشدنی در زنجیره تأمین هستند و با اجرای صحیح این الزامات می توان به یک سیستم منظم و موثر در زنجیره تامین دست یافت. دستیابی به چنین سیستم منظم، نیاز به یک ساختار آنلاین و دیجیتال دارد که بازیکنان این صحنه بتوانند برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات ، نیازها و پروژه های خود ، از آن بهره گیرند.

طی چند دهه گذشته ، سازمانها با ERP و سیستمهای نرم افزاری زنجیره تأمین خود به یک بلوغ نسبی دست یافته اند . با این حال ، این سیستم ها در طی زمان به یک مخزن اطلاعاتی تبدیل می شوند و به ندرت با لایه های مجاور خود یکپارچه خواهند شد و مانع تشکیل زنجیره اطلاعاتی منسجمی خواهند شد بطوریکه همه بازیکنان صحنه از آن بهرمند شوند .

بلاک چین چگونه کار می کند؟

Blockchain Technology به سازمانها کمک می کند تا مدیریت زنجیره تأمین حتی از “سطح اکوسیستم” بالا رفته و از حالت بینش جزیره ای به یک دیدگاه جهانی یکپارچه، تبدیل شود.

Blockchain یک توزیع دیجیتال است که معاملات را در یک سری بلوک ثبت و یک دفترچه راهنما امن است زیرا هر بخش جدید از معاملات به روش های مختلفی به بلوک های قبلی باز می گردد که باعث می شود دستکاری اطلاعاتی در عمل غیرممکن شود و در چندین نسخه در رایانه های مختلف منتشر خواهند شد. از آنجایی که در ثبت بلاک ها عدم تمرکز وجود دارد ، حفظ امنیت به هیچ یک از واحدها وابسته نیست. گره های متصل به شبکه blockchain هنگام انجام معاملات جدید ، نسخه های جدیدی از دفترچه را دریافت می کنند. تلاش برای جعل دفترچه در همه گره ها غیرممکن است ، بنابراین فناوری را غیرقابل تغییر و غیر قابل دستکاری خواهد نمود . زمانی که در یک بلاک داده جدیدی ذخیره می شود، این داده به فن آوری بلاک چین افزوده می گردد و همانطور که از اسم آن بر می آید، این فن آوری متشکل از چندین بلاک خواهد بود که در هم تنیده شده اند.

برخی از مهمترین مزایا Blockchain در زنجیره تامین

بلاک چین اعتماد متقابل بین ذینفعان را ایجاد و تضمین می کند که به نوبه خود با کاهش تنگناها، فرآیندهای یکپارچه و سریع را تسهیل می کند زیرا دیگر نیازی به صدور مجوز توسط اشخاص ثالث نخواهد بود و این موضوع کمک می کند تا اسناد دیجیتالی امن جایگزین اسناد چاپی یا دیجیتالی قابل تغییر گردند و در نتیجه خطرات ناشی از دست کاری های عمدی ، غیر عمدی و جعل به حداقل برسد.

Blockchain می تواند هویت دیجیتالی را برای کلیه کالاها ، فرآیندها و کلیه ذینفعان درگیر در طول زنجیره تامین فراهم کند. این مزیت باعث ایجاد نوعی هویت غیر قابل تغییر و اختصاصی برای هر نوع کالا از مبدا تا نقطه فروش را فراهم خواهد نمود ، بنابراین اطمینان به صحت اطلاعات ثبت شده در سیستم های ردیابی به طرز خارق العاده ای افزایش پیدا خواهد کرد . این فن آوری حتی به بهبود کیفیت و فرآیند فراخوان محصول (در صورت نیاز) نیز می تواند به طور مؤثر اثر گذار باشد.

از دیگر مزایای این فن آوری در زنجیره تامین، مدیریت سرمایه در گردش و مدیریت نقدینگی  با استفاده از قابلیتهای “قراردادهای هوشمند” است . علاوه بر این مزیت ، می توان به کنترل سایر جنبه های قراردادی نیز پرداخت . به عنوان مثال با تحویل مقدار مشخصی از کالا( یا درصد خاصی از خدمات انجام شده) بر اساس توافق های از قبل پیش بینی شده، تمام واحدهای مرتبط مطمئن خواهند بود که اطلاعات صحیح فی مابین واحدهای درگیر در سازمان توزیع و هیچ بخشی از سازمان امکان تغییر پارامترهای آن را نخواهند داشت و سپس تمام اقدامات مربوطه در هر واحد از سازمان مطابق اطلاعات انتشار یافته ، اقدام خواهد کرد. مثلا واحد مالی خواهد دانست که دقیقا به چه میزانی از وجه قراردادی می بایست به تامین کنندگان پرداخت و دقیقا در چه زمانی، یا اینکه واحد خرید متوجه خواهد شد که دقیقا چه میزانی از تعهدات قردادی تکمیل و چه میزان از آن همچنان باقی است و در چه زمانی بلاک جدید قرادادی می بایست ایجاد شود تا در کار تامین یا اجرا توسط پیمانکار خللی وارد نگردد.

اجرای موفقیت آمیز بلاک چین در زنجیره تامین

موفقیت یک پروژه Blockchain به برنامه ریزی دقیق آن و میزان تعامل و همکاری آن سازمان با ذینفعان خود دارد. تعیین انتظارات روشن مقدمه ای اساسی در پیاده سازی یک زنجیره تامین موفق بر اساس فن آوری بلاک چین است و بهتر است بدانیم ساختار بلاک چین نه تنها می بایست تقریبا تمامی بخش های عملیات و فروش در زنجیره را درگیر بلکه انتظار می رود سایر ذینفعان را به نوعی درگیر و آنها را از مزایای استفاده از چنین سیستمی، بهرمند سازد( مانند تامین کنندگان، پیمانکاران، شرکت های بیمه، مراکز توزیع، شرکت های حمل و نقل و …).

در نهایت باید بگوییم ، در آینده زنجیره های تأمین در صنایع مختلف با استفاده از فن آوریblockchain  به تدریج باز طراحی ، توسعه و بهبود خواهند یافت . Blockchaion روشهای ایمن و کارآمد تری برای ارتباط با شرکای تجاری ، تامین کنندگان و سایر ذینفعان ایجاد خواهد نمود به طوری که ردیابی و تبادل هر نوع اطلاعات را آسان و دقیق تر خواهد نمود و امکان استقرارنسل بعدی شبکه ها و سیستم های زنجیره تأمین دیجیتال فراهم خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *